כך תזהו איזה סוג של פחד משתק אתכם, ותוכלו להגיב בהתאם

November 15, 2017

 

אני אתחיל בווידוי: יש לי נטיה לעצור רגע אחד לפני שמגיעה ההצלחה הגדולה.

 

רשימת ה"כשלונות המפוארים" שלי כוללת בעיקר נסיונות שלא מומשו עד הסוף, ויתור, יאוש מהדרך, והעובדה שבמקרים רבים, אני לא רואה את האור בקצה המנהרה- וממש מפחיד אותי ללכת בחושך.

הפחד הזה מוביל אותי במקרים רבים לאחת מהאפשרויות הבאות:

 • קיפאון ועמידה במקום

 • בחירה ב"התקדמות" רק בתחומים שנמצאים באזור הנוחות שלי

 • הליכה מודעת לכיוון ההפוך מהכיוון שיקדם אותי

את הפחד הזה אני מחלקת ל-3 תחומים:

 

1. פחד מכישלון

כבר דיברתי על הפחד מכישלון. על להישאר במקום הנוח הזה. על העובדה שמי שלא עושה, לא טועה, ולכן אני במשך שנים פשוט נמנעתי מלנסות. גם אם עשיתי, גם אם התקדמתי, כשהגיע הרגע לעשות את הדבר הקטן הזה, הצעד הנוסף שיעשה את ההבדל ושאחריו כנראה אני אגיע להצלחה, פשוט לא עשיתי. הסיכון היה גבוה מדי. הפחד היה גדול מדי.

פחד ממה, בעצם?

מה כל כך מפחיד בכישלון?

בעיני, זו המחשבה שאולי אני לא טובה מספיק גם בדברים שאני אוהבת לעשות. המחשבה שכולם יגלו כמה אני זיוף, כמה אני רק דיבורים, כמה אני לא, מה שנקרא, Walking the Talk.

אם אני לא טובה מספיק במה שאני אוהבת לעשות, ומטבע הדברים אני כמובן לא טובה במה שאני לא אוהבת לעשות, אז מה נשאר לי בעצם?

 

2. פחד מהצלחה

הרבה פעמים שמעתי את המשפט שאומר שההצלחות שלנו והעוצמות הגדולות שבנו הן אלה שמפחידות אותנו, ולא הפחד מלהיכשל. ראשית, אני חושבת שזו הכללה כמעט לא הגיונית, בהתייחס לעובדה שכל אחד מאיתנו הוא אדם שלם בפני עצמו, שצבר שלל מחשבות, רגשות, אמונות והחלטות על איך העולם מתנהל, ויש אנשים רבים שבאמת פוחדים מכישלון.

שנית, לא באמת הבנתי מה המשמעות של המושג הזה שנקרא פחד מהצלחה, כי בחוויה שלי, להצליח זה כיף, ואיך יכול להיות שאנשים פוחדים מזה.

האמת היא, שאנשים לא פוחדים מההצלחה. הם פוחדים, אם הם פוחדים מהצלחה, ממה שהיא תעשה להם, מאיך שהיא עלולה לשנות אותם, את הסביבה או ההתנהגות שלהם, את הקשרים שלהם עם האנשים הקרובים אליהם ועוד. יש את אפקט מלכת היופי, שמספרים על כך שכאשר מישהי ביום בהיר אחד מקבלת הצלחה ופרסום פנומנליים, היא משנה את חייה בהתאם- מחליפה אוטו, עיר וחבר, זונחת את כל המוכר ויוצאת לכבוש את העולם.

 

3. הפחד מלשחזר דפוס שלילי

אני כל כך רגילה לחוויה של לעצור רגע לפני ההגשמה, שעושה רושם שעכשיו, בחיים, מה שמפחיד אותי ועוצר אותי, הוא לא הכישלון, והאמת היא שגם לא ההצלחה.

 

אני חושבת שמה שמפחיד אותי הוא שההשתתקות הזו תחול עלי שוב, ובפעם הבאה שאני אגיע לסיטואציה בה אני מרגישה שאני מאמץ אחד אחרון לפני ההצלחה הגדולה, אני שוב אקפא, רק כי נוצר אצלי הדפוס, ואולי מה שיוביל לקיפאון ולעצירה הוא רק הפחד מכך שזה מה שהולך לקרות, כמו סוג של נבואה שמגשימה את עצמה.

 

הבעיה שלי עם נבואות שמגשימות את עצמן הוא ההיכרות שלי איתן. ידוע לי ב- 100% שאם אני אצליח ואם אני אכשל תלוי בעיקר בגישה שלי. גישה של מנצחת תוביל אותי להתמיד, להתפתח, וללמוד איך להסיר כל מכשול אפשרי מהדרך. גישה של כישלון תוביל אותי לראות את המחסום הראשון שעומד בדרכי, ולהתייאש ממנו כאילו איש מעולם לא צלח אותו קודם לכן.

העובדה שאני יודעת שתודעת כישלון מובילה לכישלון יוצרת בי קונפליקט: החשש מפני התקדמות אל מקומות שלא נוחים לי, בכל תחום, הוא טבעי. מה אם באמת לא אצליח? מצד שני, התמקדות בחשש הזה תמשוך אליו את תשומת הלב, והחשש עצמו יכול להיות מה שיגרום לי להיכשל!

כמובן שאנשים שונים פוחדים יותר או פחות במצבים שונים, בהקשרים שונים, מול אנשים שונים ועוד. יכול לקרות מצב בחיי בו אני אחוש בפחד מהשינויים שכרוכים בהצלחה, ובמקום אחר אני אחווה דווקא פחד מכישלון ועוד.

 

כאשר הפחד הזה מגיע, מה אפשר לעשות?

במקרה כזה, אני יכולה להתחיל לשאול את עצמי סדרת שאלות-

 

כשאני מזהה שמדובר על פחד מכישלון-

 • אם לא אצליח בפעם הראשונה, האם זה אומר שנכשלתי?

 • אם הדברים לא הלכו באופן בו ציפיתי, האם זה אומר שנכשלתי?

 • בעיני מי? מי החליט ש- א' זו הצלחה, וכל האפשרויות מ- ב' עד ת' הן כישלון?

 • ונאמר שנכשלתי- האם מתאפשר לי ללמוד מהכישלון ולנסות להבין איך אני יכולה להשתפר להבא? ואז, למעשה, ה"כישלון" הופך להיות רק "מכוון מסלול מחדש" באמצע הדרך להצלחה?

כשאני מזהה שמדובר על פחד מהצלחה-

 • מה עלול להשתנות בחיים שלי כשאשיג את מה שאני רוצה?

 • יש אנשים שיכולים להיפגע מכך שאשיג את זה?

 • האם יכול להיות שהיו בעולם אנשים שהשיגו את אותן תוצאות, ואף אחד מסביב לא נפגע מכך?

 • האם יש דרך להשיג את התוצאות שאני רוצה ולוודא שדברים אחרים שחשובים לי לא ייפגעו?

 

באופן טבעי, השאלות הללו גורמות לי מצד אחד לזוז קצת באי נוחות בכיסא שלי, ומצד שני, יש בהן משהו מאוד מרגיע. יכול להיות ש"כישלון", המילה האיומה הזו שיש לי איתה קונפליקטים כבר שנים, שיושבת לי על עצב מרכזי בגוף, היא יותר קטנה ופחות משמעותית משחשבתי? יכול להיות שבחשיבה קצת מחוץ לקופסה, אני אוכל לשמור על האינטרסים האחרים שלי ועדיין להתקדם אל השגת הרצונות שלי?

 

האם הפחדים שלכם הם אלה שעוצרים אתכם? האם אלה הפחדים מהצלחה או מכישלון? ואולי הם הפחדים מלשחזר איזשהו דפוס? יכול להיות שקיים בכם פחד מסוג שלא התייחסתי אליו בפוסט ותרצו שננסה להבין יחד ממה הוא נובע? תוכלו לכתוב לי על כך בקבוצת הפייסבוק שלנו.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

נעים מאוד, אני סיון גנזי

אני מלווה נשים וקבוצות בתהליכי מציאת זוגיות.

לצד הכנה פנימית למציאת זוגיות, הבלוג עוסק גם בנתינת השראה והעצמה, הפצת מוטיבציה וחשיבה חיובית, גם עבור אנשים רציונליים ופרקטיים, וגם עבור כאלה שמגדירים את עצמם קצת יותר רוחניים.

סיון גנזי- זוגיות שמתאימה לאורח החיים של
מה תמצאו בבלוג?
Please reload

עקבו אחרי באינסטגרם
האירוע הקרוב

© 2020 by I.M.E, Proudly created with Wix.com

בבלוג זה יתכנו קישורים למוצרים ושירותים באתרים חיצוניים המזכים את כותבת הבלוג בעמלת מכירה. המוצרים והשירותים נבחרו בקפידה, על מנת להתאים לתוכן ולקהל הקוראים של הבלוג.

 • Black Facebook Icon
 • Black Pinterest Icon
 • Black Instagram Icon