בטחון עצמי- המדריך למתחילים

November 8, 2017

 

עבור הפוסט של היום מומלץ להכין דף ועט. התרגילים המוצעים בו רלוונטיים גם למי שכבר מרגיש בטחון עצמי בחייו, ויוכל לחדד או להעמיק אותו בתחומים שיבחר.

 

לעתים קרובות, יוצא לי לדבר עם אנשים שמגדירים את עצמם כביישנים, נבוכים או חסרי בטחון עצמי. היו תקופות בחיי בהן הרגשתי גם אני חסרת בטחון. במקרים רבים, במהלך השיחות הללו, אני נתקלת במשפטים הבאים:

 • אני חושש להתחיל עם בחורות.

 • אני חוששת להביע את דעתי בקבוצה כי אולי זה לא ימצא חן בעיני אחרים.

 • אני לא מסוגל לעמוד מול קהל, גם אם אני מכיר את הנוכחים, ולדבר אפילו על דברים שאני מבין בהם מהחשש שיצחקו עלי או שאטעה.

 • אני אעדיף להיות שקטה ולתת לאחרים להוביל שיחה.

 • הרבה פעמים אנשים חושבים שאני סנובית אבל האמת היא שאני פשוט ממש ביישנית. אני צריכה לסמוך טוב על אנשים כדי לשתף אותם במה שאני באמת חושבת ומרגישה, וגם זה יקרה בזהירות, כי אני לא רוצה שהם יחשבו שאני חלשה.

אני רוצה לשאול, מה זה אומר להיות חלשה? למה אנחנו חייבים להיראות חזקים כל הזמן?

מה יקרה אם נחשוף מה שאנחנו חושבים, ואחרים יצחקו עלינו או לא יסכימו איתנו?

 

התשובות לשאלות הללו בדרך כלל נעוצות עמוק ברמת האמונות שלנו וברמת הזהות שלנו. אלה דברים שלוקח זמן לפרק. בדרך כלל, אנשים עם תפיסה עצמית של מצליחנים, יכולים להרשות לעצמם להסתכן בכך שיצחקו עליהם, כי חוויית ההצלחה שלהם גדולה, וצחוק לא יערער להם אותה. לעומתם, אנשים עם תפיסה עצמית של מפסידנים, חלשים או ביישנים, מרגישים לעתים קרובות שהמחיר אותו הם נאלצים לשלם הוא גבוה מדי, והסיכוי לכישלון נוסף עומד להם מול העיניים, כך שבמקרים רבים הם פשוט לא ינסו.

 

מכירים את התחושות הללו- ממקום של כישלון? ממקום של הצלחה? יכול להיות שבתחומים מסוימים בחיים שלנו, אנחנו יודעים שתהיה לנו הצלחה, וגם אם לא נקבל את התוצאות המבוקשות, זה בסדר כי נוכל לנסות שוב? ואולי במקרים אחרים בחיים, זה פחות מובן מאליו? שלפעמים הפחד להפסיד את המעט שיש, יגרום לנו לא לקחת אף צעד שמרגיש לנו מסוכן?

 

מה עושים? זה הזמן להשתמש בדף ובעט...

 

1. רשימת הדברים הטובים:

 • כתבו רשימה של הדברים שאתם טובים בהם. בישול? ארגון? זיכרון לפרטים קטנים? פאזלים?

 • כתבו רשימה של הדברים שאתם ממש מעולים בהם. ציטוט פרקים שלמים של "חברים"? זילוף עוגות? מרק-בצל-להתעלף? קישוט ברכות ימי הולדת של חברים ובני משפחה? כל דבר שעולה בדעתכם שאתם יודעים בוודאות שאתם ממש מעולים בו.

 • מתוך שתי הרשימות- כתבו רשימה שלישית של הדברים שאתם טובים או מעולים בהם, וגם באמת אוהבים לעשות.

 • חשוב מאוד- לא לדלג על השלב הזה! כתבו לעצמכם מכתב תודה על הרשימות המוצלחות, על כך שאתם טובים בהרבה דברים ואתם מודעים לכך. עצרו לרגע להוקיר את עצמכם ולהגיד לעצמכם כל הכבוד על כל כך הרבה מיומנויות מוצלחות שלכם, שפיתחתם עם הזמן.

 • מומלץ- תוכלו להתחייב בפני עצמכם לעשות 3 מסעיפי הרשימה השלישית בכל חודש לפחות פעם אחת. כדי לתת משנה תוקף להתחייבות, אני מאתגרת אתכם גם לכתוב פוסט התחייבות שכזה בפייסבוק שלכם (ולתייג אותי- בשמחה!), ואז בבוא העת לפרסם תמונה או סרטון שלכם עושים את אותם הדברים.

 

 

2. רשימת הבטחון העצמי:

 

אם נצא מנקודת הנחה שלכל אדם יש את כל המשאבים כדי להשיג את מטרותיו, נוכל להבין שאכן יש מקומות בחיים שלכם, בהם אתם יכולים להיות מלאי בטחון עצמי.

ערכו רשימה של המקומות בחיים בהם אתם כן מרגישים מלאי בטחון עצמי. במטבח? מול המשפחה הקרובה? מול קבוצת חברים? כשאתם מדברים על תחום עניין שלכם? כשאתם עוסקים במקצוע שלכם? כתבו ופרקו לפרטי פרטים:

 • מה אתם עושים שם שיוצר בכם תחושת בטחון?

 • מה אתם אומרים לעצמכם?

 • אילו מחשבות אתם חושבים?

 • איך אתם מתנהגים?

 • איך אתם יודעים שהגיע הזמן להרגיש בטחון?

כשנבין בדיוק איך אנחנו מתנהגים ברגעים בהם אנחנו מלאי בטחון עצמי, נוכל ללמוד איך להפיק מאותן התנהגויות בטחון עצמי גם לתחומים בהם אנחנו מרגישים חסרי בטחון.

 

3. לדבר אל עצמינו מול המראה

 

ברמה יומיומית, רצוי ממש לפני השינה או על הבוקר, תפסו את עצמכם לשיחה אחד על אחד מול המראה. תאמרו לעצמכם בקול רם את הדברים שאתם טובים ומצוינים בהם, החמיאו לעצמכם על שלל דברים נוספים כגון תכונות אופי או מראה חיצוני (מי שקשה לו, יכול להגיד לעצמו: "אם היו שואלים את החברים שלי, הם היו מעידים עלי שאני..."), אחלו לעצמכם בוקר טוב או לילה טוב, והקפידו ממש לחזור על השיחה הזו יום יום.

 

הקפדה על שלבי הטכניקות באופן מלא וחזרה על תכני הרשימות עזרו לי לצאת ממצבים בחיים בהם הרגשתי חסרת בטחון.

 

תוכלו לשתף אותנו בקבוצת הפייסבוק ברשימות הטובות והמצוינות שלכם, וגם במקומות בחיים בהם תרצו לשפר את הבטחון באמצעות הטכניקה.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

נעים מאוד, אני סיון גנזי

אני מלווה נשים וקבוצות בתהליכי מציאת זוגיות.

לצד הכנה פנימית למציאת זוגיות, הבלוג עוסק גם בנתינת השראה והעצמה, הפצת מוטיבציה וחשיבה חיובית, גם עבור אנשים רציונליים ופרקטיים, וגם עבור כאלה שמגדירים את עצמם קצת יותר רוחניים.

סיון גנזי- זוגיות שמתאימה לאורח החיים של
מה תמצאו בבלוג?
Please reload

עקבו אחרי באינסטגרם
האירוע הקרוב

© 2020 by I.M.E, Proudly created with Wix.com

בבלוג זה יתכנו קישורים למוצרים ושירותים באתרים חיצוניים המזכים את כותבת הבלוג בעמלת מכירה. המוצרים והשירותים נבחרו בקפידה, על מנת להתאים לתוכן ולקהל הקוראים של הבלוג.

 • Black Facebook Icon
 • Black Pinterest Icon
 • Black Instagram Icon